instagram logo1 375x375 copy

 

Layer 1

 

تحول در چاپ لیبل

چگونگی گریز از رقابت مخرب

Yellow line

 

هر حوزه از صنعت چاپ؛ اعم از چاپ افست تجاری، چاپ روزنامه و مجله، چاپ بسته‌بندی یا چاپ لیبل، در حال تغییر و تحول هستند. نوآوری‌های فنی و تجاری نیز نقش مهمات برای جنگ قیمتی روزافزون مخرب را دارد. اما علل ریشه‌ای این توسعه چیست و چگونه چاپکاران لیبل پاسخگوی این وضعیت باشند؟

 

مشتریان و خریداران چاپ، رویکرد جدیدی را برای تدارکات اتخاذ کرده‌اند

Yellow line

 

ملاقات چاپکاران و مشتریان جهت یافتن بهترین راه استفاده از آخرین تکنولوژی چاپ و عملیات تکمیلی روی سطح چاپی  برای تولید جذاب ترین لیبل ممکن، در گذشته یک روش استاندارد محسوب می شد. این جلسات با این حال به طور روزافزونی کمیاب می شوند. امروزه مشتریان کار با آژانس هایی که تمام مسئولیت فرآیند طراحی یک محصول را به عهده می گیرند را ترجیح داده و یا سفارشات لیبل به چاپخانه ها را از طریق بخش تدارکات بانجام می رسانند.

قیمت معمولاً مهمترین عامل تعیین کننده می باشد. چاپ فلکسوگرافی با توجه به سرعت بالای چاپ، اغلب دارای مزایای بیشتری به نسبت چاپ اسکرین می باشد، هر چند که قادر به تولید کیفیت مشابه یا جلوه های برجسته لمسی نباشد. وجود تعداد بسیار زیادی از چاپخانه ها، از جمله صاحبان ماشین آلات چاپی که توانایی انجام عملیات تکمیلی مثل روتاری اسکرین روی سطح چاپی را داشته و قادر به تولید لیبل های منحصر بفرد فلکسوگرافی هستند به مهمترین مزیت برای خریداران لیبل تبدیل شده است. نتیجه اینکه تعداد تامین کنندگان بالقوه لیبل افزایش و به همان نسبت قیمت خرید لیبل کاهش می یابد. همان گونه که تماس مستقیم با مشتریان همچنان رو به کاهش است و به کاهش کیفیت لیبل ها انجامیده، چاپکاران لیبل نیز به طور فزاینده‌ای در حال زیاد شدن هستند و فشار قیمتی نیز افزایش پیدا می‌کند.


1

این 3 شیشه مربا، نمونه قابل توجهی هستند از اینکه چگونه طراحی بسته بندی جذاب  با استفاده از مرکب های درخشان چاپ اسکرین، می‌تواند محصولات را برجسته ساخته و آمار فروش را بالا ببرند.


چاپکاران لیبل تمرکز زیادی بر خروجی کار دارند

Yellow line

 

به لطف پیشرفت های فنی و نوآوری های مستمر، تولید لیبل آسان تر، سریع تر و ارزان تر شده است. با این وجود این پیشرفت منجر به یک جنگ قیمتی بین چاپخانه های لیبل شده است که تلاش برای افزایش حاشیه سود خود از طریق جذب بیشتر مشتریان، گسترش مناطق فروش یا غلبه بر رقبای داخلی دارند. بسیاری از چاپخانه های لیبل که دچار این جنگ قیمتی می شوند، جهت افزایش خروجی لیبل تلاش می کنند که بتوانند هزینه تولید را در پایین ترین مقدار ممکن حفظ کنند. با این حال، افزایش خروجی تنها در صورتی به دست می آید که تکنولوژی چاپی به کار گرفته شده برای تولید لیبل، حتی المقدور ساده و سریع باشد، به عبارت دیگراجتناب از انجام عملیات تکمیلی ایده آل است. نتیجه نهایی اینکه اغلب، خود چاپخانه ها تمایل به تولید لیبل هایی دارند که به شکل فزاینده ای مشابه و از لحاظ شکل ظاهری قابل تعویض با هم هستند. بدین ترتیب، چاپکاران لیبل با اجتناب از چاپ ترکیبی، همگی ناخواسته خود را بیشتر به ورطه رقابت می کشانند.


2

چاپ اسکرین با فرم چاپی اسکرین Gallus Screeny ، پوشش بالا برای نقوش وسیع و همچنین خطوط دقیق را ارائه می‌دهد


چرا چاپ ترکیبی؟

Yellow line


مشتریان چاپکاران لیبل در نهایت یک هدف دارند، فروش موفق محصولاتشان. اما دقیقاً چگونه قرار است چنین کاری محقق شود اگر همه محصولات لیبل خورده در میان انبوهی از محصولات دیگر فروشگاه، یکسان دیده شوند. امروزه پشتیبانی از آژانس های خلاق با مهارت های گسترده و برجسته کردن مزایای چاپ ترکیبی، یکی از مهمترین مواردی است که چاپکاران می توانند انجام دهند. فقط محصولاتی که در قفسه چشمگیر باشند (از طریق جلوه های چاپ اسکرین مانند تصاویر درخشان، حروف سه بعدی، درخشنده یا لمسی) چشم مصرف کنندگان را می ربایند و به بالا بردن ارقام فروش مشتریان کمک می کنند. به هنگام طراحی لیبل ها، مشکل آنجاست که بسیاری از آژانس های خلاق، با گزینه های فنی فراتر از فلکسوگرافی برای تولید لیبل های جذاب و در عین حال ارزان، بیگانه هستند. در نتیجه چاپکاران لیبل با تعامل بیشتر با آنان می بایست روش های افزایش سفارشات لیبل را بی‌آنکه زیاده بر هزینه چاپی تمرکز کنند، بیاموزند. با این همه، تولید در یک خط روی یک ماشین چاپ لیبل کم عرض مانند ماشین چاپ گالوس نیز می تواند منجر به کاهش هزینه ها شود. چاپخانه های لیبل می بایست به مشتریان و ایده پردازان چگونگی ایجاد تعادل بین تولید کم هزینه، که با راهکارهای در یک خط گالوس قابل ارائه است، و طراحی های پیچیده را نشان دهند.


3

این لیبل شفاف، با استفاده خلاقانه از تکنیک های چاپ اسکرین، حروف سه بعدی درخشان سفید را که کیفیت مسلم لمسی دارد، نمایان می سازد. لیبل چهار رنگ چاپ شده روی رنگ سفید شفاف دور لوگو از تکنیک های چاپ فلکسو بهره برده است


به کارگیری تمام پتانسیل تولید در یک خط

Yellow line

 

تولید مقرون به صرفه لیبل فقط در صورتی قابل حصول است که تعداد وقفه ها در زنجیره ارزش افزوده به کمترین مقدار ممکن برسد. به عبارت دیگر، تمام فرآیندهای چاپ و عملیات تکمیلی می بایست یکی پس از دیگری، در یک خط و یک ماشین، پشت سر هم بانجام رسد. چاپکاران لیبل اغلب و تا حد امکان می بایست تعداد زیادی از فرآیندهای چاپ و عملیات تکمیلی را در یک خط در ماشین های چاپشان ترکیب کنند. این امر از یک طرف به آنها کمک می کند تا نسبت به سایر چاپکاران لیبل برجسته تر باشند و همچنین کمتر هزینه کنند. از سوی دیگر، آنها با پیشنهاد تولید در یک خط، قادر به استفاده بهتری از پتانسیل ماشین چاپشان  هستند. مجموعه ماشین های چاپ رول کم عرض گالوس که بر اساس  نیازهای اختصاصی مشتریان و بر پایه ساختاری ماژولار، طراحی و سفارشی سازی شده اند تا با بهره گیری از چاپ ترکیبی تولیدی مقرون به صرفه در یک خط را برای هر چاپکار لیبل به ارمغان آورند.

به عنوان نمونه، در حال حاضر پلت فرم RCS  Gallus، که در عرض های 330 و 430 میلی متر موجود است، بهره وری و انعطاف پذیری استثنایی برای تولید لیبل های سطح بالا و پیچیده را ارائه می دهد. این ماشین چاپ ماژولار در یک خط با بهره گیری از تکنولوژی نیروی محرک مستقیم، می تواند تا 12 ایستگاه چاپ را دارا باشد و با سرعت 160 متر در دقیقه کار کند. Gallus RCS  می تواند برای چاپ روی متریال هایی از طیف فیلم های بسیار نازک مثل PE, PET, PVC و OPP از 20 میکرون تا کاغذ 60 گرمی و مقوای سبک، به کار گرفته شود. اپراتورها بسته به نوع لیبل مورد نیاز، می توانند از چاپ فلکسو یووی، چاپ افست یووی و چاپ اسکرین روتاری استفاده و آن را با تکنیک انتخابی پوشش دهی، برجسته زنی، طلاکوبی سرد و گرم در یک خط ترکیب کنند. گالوس همچنین واحد چاپ گراوری برای رنگ های نقره ای، طلایی و متالیک تامین نموده که می تواند در هر جایی از این ماشین چاپ مستقر شود.

با نگاهی دقیق تر به چاپ اسکرین روتاری، واضح است که که چاپ رول اسکرین یک فرآیند چاپی جذاب و مقرون به صرفه و یک ابزار ساده ایجاد ارزش افزوده را ارائه می دهد. همچنین چاپخانه های لیبل می توانند ماشین های چاپ موجود رول کم عرضشان را به واحدهای جدید چاپ اسکرین مجهز کنند که منجر به تقویت پتانسیل ماژولار ماشین می شود. گالوس، به عنوان یک ارائه دهنده راهکار، یک سیستم چاپ اسکرین شامل 3 مولفه واحد چاپ، پلیت های چاپ اسکرین Gallus Screeny و تولید اسکرین روتاری را به مشتریانش ارائه می دهد. واحد چاپ اسکرین گالوس را می توان به آسانی از یک موقعیت به موقعیت دیگری جابجا کرد که پیامد آن صرفه جویی در وقت و پول، مقدور کردن اپراتورها برای آرایش مجدد ماشین چاپ با سرعتی استثنایی برای کار چاپی بعدی می باشد( جا بزن و چاپ کن). پلیت های چاپ اسکرین Gallus Screeny، موجود در هشت رزولوشن از ریزنمایی خطی با حداقل عرض 100 میکرون تا تنپلات، که برش خورده به ابعاد یا به صورت رولی، با یک لایه فتوپلیمری حساس به نور پوشانده شده و دارای یک لایه محافظ هستند را عرضه می نماید. فرآیند تولید اسکرین روتاری آماده به چاپ بسیار ساده است و کمتر از 30 دقیقه زمان می برد. چاپ اسکرین روتاری، به لطف تولید در یک خط مقرون به صرفه و جابجایی سریع واحدها، یک گزینه جالب برای استفاده بهتر از تمام پتانسیلی است که ماشین ارائه می دهد.


4

قطرات سفید درخشان روی این لیبل که با استفاده از تکنیک چاپ اسکرین برجسته شده، این پیام واضح را به مشتریان می فرستد که این بطری حاوی نوشیدنی تازه است


گریز از جنگ قیمت

Yellow line

 

ریشه‌یابی علل جنگ قیمتی در چاپ لیبل، یک فرایند بلند مدت است. چاپکاران لیبل می بایست مزایا و ارزش افزوده ای که چاپ ترکیبی و تکنیک های عملیات تکمیلی روی سطوح به همراه دارند را برای مشتریان به نمایش گذارند. چاپ اسکرین یک فرآیند ایده آل چاپی برای همین منظور است. در واقع، چاپکاران لیبل و مشتریان، تنها با  بکارگیری چاپ ترکیبی است که می توانند در میان جمع کثیر رقبا خودنمایی کرده و آنان را از سر راه کنار بزنند. اگر چاپکاران لیبل بتوانند در فروش ارزش افزوده چاپ ترکیبی موفق شوند، آنگاه آنها به طور خودکار به لطف تولید در یک خط مقرون، استفاده بهتری از ماشین آلات چاپ خود، خواهند داشت.

 

از سلسله مقالات علمی/ کاربردی گالوس

 

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب این وبسایت متعلق به شرکت ایران روتاتیو می‌باشد و استفاده بدون مجوز از این مطالب تخلف محسوب شده و پیگرد قانونی خواهد داشت