Layer 1

 

یک صنعتگر در حوزه چاپ افست یا فلکسو یا لیبل یا ... با شناخت محیط بیرونی خود و بر...ادامه

اتمام بخش اول از دوره آموزش مدیریت

اولین دوره آموزش مدیریت ویژه صنعت چاپ در بخش اول پایان یافت
استقبال قابل توجه چاپخانه‌های ایران از آموزش‌های مدیریتی

Dark Blue Line

 


بر اهمیت آموزش در صنعت چاپ بارها و بارها تاکید شده اما متاسفانه نه تنها به لحاظ آکادمیک بسیار ضعیف عمل شده بلکه موسسات و دوره‌های جسته و گریخته پیشین نیز به طور پایه‌ای و متداوم نبوده‌اند. ایران‌روتاتیو با توجه به جایگاه مشاوره‌ای خود در صنعت چاپ تصمیم گرفته تا در امر آموزش پشتیبان و همراه صنعتگران باشد.
موفقیت یک چاپخانه و یا هر واحد تولیدی دیگر، تنها در گرو بهره‌وری است. اما تعریف بهره‌وری چیست؟ آیا چاپخانه‌های ایران در مسیر صحیحی برای رسیدن به حداکثر بهره‌وری و سودآوری قرار دارند؟ مدیران صنعت چاپ ایران تا چه اندازه از علم مدیریت در سازمان خود بهره می‌گیرند؟ چاپخانه‌ها چگونه می‌توانند از طریق شیوه‌های تاکتیکی برای موفقیت کسب و کار، تولید خود را به اوج بهره‌وری نزدیک کنند؟ چالش‌هایی همچون تقاضای روزافزون برای تنوع بیشتر در محصولات، کاهش تیراژهای چاپی همزمان با نیاز به کاهش قیمت، رقابت داخلی و با کشورهای همسایه بر سر کیفیت، نیاز روزافزون به سرعت در تحویل محصولات و ... پیش روی چاپخانه‌هاست و می‌دانیم که مسیری جز مدیریت فرآیند-محور نمی‌تواند پاسخ مناسبی برای این چالش‌ها باشد.
شرکت ایران‌روتاتیو در دوره آموزش مدیریت به پرسش‌هایی از این قبیل پاسخ داده است و با ارتقای سطح دانش مدیران صنعت چاپ به دنبال افزایش توانمندی آنها برای رسیدن به سودآوری بیشتر است.

 

 شاهین اسفرجانی نایب رئیس هیات مدیره و مدیر کل فروش و بازاریابی شرکت ایران‌روتاتیو در پاسخ به دلیل برگزاری این دوره گفت: «امروز کمپانی‌های پیشروی جهان همچون هایدلبرگ، بخش عظیمی از نیروی انسانی و منابع تحقیقاتی خود را در خدمت آموزش مشتریان اختصاص داده‌اند تا آگاهی را پیش از تکنولوژی به مشتریان خود عرضه کنند. باید بدانیم که با بهبود شرایط اقتصادی و باز شدن درهای صنعت به روی بازار جهانی، تنها مراکزی موفق خواهند بود که علاوه بر دانش روز، از ساختار سیستمی و مهم‌تر از همه علم مدیریت برخوردار باشند. به عبارتی صنعتگران برای موفقیت علاوه بر ارتقای دانش فنی نیازمند آموختن شیوه‌های مدیریتی تولید و سازمانی هستند. ایران‌روتاتیو در ادامه اهداف آموزشی بلند مدت خود اقدام به برگزاری اولین دوره‌های آموزش مدیریت برای مدیران صنعت چاپ نمود. این دوره‌ها گامی در راستای ارتقای سطح مدیران این صنعت و بهبود بهره‌وری در تولید می‌باشند. لازم به ذکر است که مواد آموزشی این دوره با در نظر گرفتن شرایط صنعتی و تجاری ایران و به تناسب نیازهای صنعت چاپ انتخاب و مورد تایید شرکت ایران‌روتاتیو قرار گرفته بوده ‌است.»
مدرس این دوره دکتر خدایار صادقی عضو هیات علمی دانشگاه، مدیر گروه کارشناسی چاپ دانشگاه هنر تهران و فارغ‌التحصیل دکترای صنایع نیز معتقد است یکی از تهدیدهای صنعت چاپ ایران نبود سیستم‌های مدیریتی در چاپخانه‌ها و ضعف در تعریف فرآیندهای بهینه تولید برای رسیدن به حداکثر بهره‌وری است: «از ابتدای قرن حاضر، محیط صنعت با مشکلات بزرگی نظیر افزایش هزینهها، رقابتی شدن بیش از پیش بازار و افزایش سطح انتظار مشتری دست به گریبان بوده است. در کشور ما، صنعت چاپ نیز از این موضوع مستثناء نیست و در سال‌های اخیر با چالش‌های زیادی رو‌به‌رو بوده است که از آن جمله به موارد مهمی می‌توان اشاره کرد؛ بالارفتن قیمت تمام شده محصول چاپی، ثابت ماندن یا حتی پایین آمدن قیمت خدمات چاپی، لزوم تربیت نیروی انسانی ماهر در کوتاه‌ترین زمان، مهم‌تر شدن تأثیر دانش فنی نسبت به تجربه، تغییر سریع تکنولوژی و کوتاه شدن طول عمر رقابتی تکنولوژی‌های پیشرفته، پایین آمدن تیراژ کارهای چاپی به ویژه در بخش چاپ تجاری، عرضه شدن هر روزه راه‌حل‌های تولیدی و خدماتی جدید از طرف رقبا، ورود رقبای خارجی به بازار مصرف داخلی، ضرورت کاهش قیمت تمام شده کالای چاپی به منظور حضور در بازارهای منطقه‌ای و جهانی و ... . با این تفاسیر تفکر غالب در میان مدیران صنایع کشور باید به این گونه باشد که ضمن بکارگیری فناوری‌های مدرن و پیشرفته روز، جهت نوسازی خطوط تولید، سیستم‌های مدیریتی حاکم بر فرایندهای عملیاتی، پشتیبانی و مدیریتی واحدهای صنعتی نیز مطابق با استانداردهای جهانی و پایاپای کشورهای پیشرو صنعتی، اصلاح و به روز شود.»
بخش اول از دوره آموزش مدیریت ویژه صنعت چاپ در مجموعه آموزشی و نمایشگاهی چاپ ایران‌روتاتیو PTEC در پنج مبحث شامل مبانی مدیریت کسب و کار، مدیریت استراتژیک، بازاریابی و فروش، مدیریت منابع انسانی و کنترل تولید طی پنج جمعه برگزار شد. در این دوره که در آن امکان ثبت نام تک مبحثی نیز برای شرکت‌کنندگان وجود داشت، ظرفیت ثبت نام به دلیل افزایش میزان بازدهی کلاس‌ها محدود اعلام شده بود اما با این حال بیش از 35 شرکت‌کننده از تهران، اصفهان، کرمانشاه، مازندران و اراک در دوره حاضر و موفق به اخذ گواهینامه آموزشی گردیدند.
شاهین اسفرجانی در رابطه با موفقیت برگزاری این دوره به نقش انگیزشی چاپخانه‌ها در توسعه و سرمایه‌گذاری بیشتر برای ارتقای دوره‌های آموزشی اشاره کرد: «مجموعه آموزشی و نمایشگاهی چاپ ایران‌روتاتیو PTEC در سال 1383 با هدف ایجاد زیرساخت آموزشی و آگاه‌سازی با سرمایه شخصی خانواده اسفرجانی به عنوان باسابقه‌ترین مشاور در صنعت چاپ ایران تاسیس شد و از آن زمان تا کنون بیش از 100 سمینار اطلاع‌رسانی، دوره آموزشی فنی و کارگاه‌های تخصصی در این مجموعه برگزار کرده‌ایم اما دوره آموزش مدیریت اولین تجربه ما از این نوع موضوع بوده است که خوشبختانه با همکاری آقای دکتر صادقی و پشتوانه دانش ایشان توانستیم با بررسی موضوعات و تطابق آنها با شرایط تولید داخلی و همچنین در تناسب با چالش‌های چاپخانه‌داران به چارچوب موفقی از موضوعات آموزشی دست یابیم. قطعا استقبال چاپخانه‌داران از این دوره موجب انگیزش بیشتر ما برای توسعه دوره‌ها شده و اشتیاق ما در جهت سرمایه‌گذاری برای استفاده از منابع، مدرسین و متخصصین خارج از کشور، ارتباط با مراکز عالی آموزشی و ارتقای اعتبار دوره‌ها دوچندان شده است. صنعتگران حوزه چاپ می‌دانند که دانش مدیریت نیز همچون تکنولوژی نیازمند سرمایه‌گذاری است. قطعا سرمایه‌گذاری در یادگیری و ارتقای دانش سازمانی، نقش موثری در موفقیت مراکز چاپی خواهد داشت.»
اسفرجانی در ادامه به آینده برنامه‌های آموزشی مجموعه PTEC اشاره کرد: «قطعا این دوره برای ما یک شروع محسوب می‌شود، زیرا هدف و تلاش ما استفاده از زیرساخت‌های سخت‌افزاری مجموعه PTEC به عنوان بزرگترین مجموعه آموزشی در صنعت چاپ کل خاورمیانه است. یکی از برنامه‌های آتی ما بهره‌گیری از شرکای تجاری خود همچون گروه هایدلبرگ، گالوس، چروتی، سوما و دیگر کمپانی‌های پیشرو در صنعت چاپ برای برگزاری دوره‌های تخصصی‌تر و فنی برای چاپخانه‌داران است. کمپانی‌هایی همچون هایدلبرگ از امکانات گسترده‌ای در حوزه آموزش‌های تخصصی معتبر برخوردار هستند و ما با توسعه برنامه‌های مجموعه PTEC قطعا از این امکانات بهره‌گیری خواهیم نمود.»

 


قرار است بخش دوم از دوره آموزش مدیریت در فصل پاییز 1396 و در طی پنج جلسه با موضوعات عملیاتی مدیریت کیفیت، مدیریت موجودی(انبار)، مدیریت تعمیر و نگهداری، مدیریت عملکرد و بهره‌وری و مدیریت زنجیره تامین برگزار شود. اطلاعات و شرایط ثبت نام در دوره دوم آموزش مدیریت به زودی برای علاقمندان اعلام خواهد شد.

بازگشت به بالا چاپ