Layer 1

 

جدیدترین مدل ماشین XL 106 در پاکستان

 

مجتمع چاپ و بسته‌بندی سایما (پاکستان)

در جدیدترین مدل ماشین Speedmaster XL 106 -6 LYYLX سرمایه‌گذاری کرد

 

Dark Blue Line

 


                 "در چند سال آینده تمامی تجهیزات چاپ و عملیات تکمیلی ما همگی هایدلبرگ خواهند بود"

 

 

 

 

محمد یوسف تینوالا

مالک و مدیرعامل Saima Packaging

          
Saima Packaging XL 106 2017


 

گروه هایدلبرگ در ژانویه سال 2018 مدل جدید ماشین اسپیدمستر XL 106-6-LYYLX عرضه شده در دروپا 2016 را در مجتمع چاپ و بسته‌بندی سایما بزرگترین چاپخانه افست بسته‌بندی در پاکستان نصب خواهد کرد. آقای محمد یوسف تینوالا موسس و مدیرعامل این کمپانی است.
محمد یوسف تینوالا از اشخاصی است که در طی زندگی با تلاش و همت خود را ترقی داده است. وی در یک آپارتمان دو خوابه با پدر و مادر و ده خواهر و برادر خود بزرگ شد. محمد یوسف از سنین کودکی به سختی کار کرد و از صفر آستین‌های خود را بالا زد و بارها ریسک کرد. او امروز مالک کل و مدیرعامل مجتمع چاپ و بسته‌بندی سایما به عنوان بزرگترین چاپخانه افست بسته‌بندی در کشور پاکستان است.
محمد یوسف یک چاپچی به تمام معناست. وی در اوایل دهه 1970 کار خود را در صنعت چاپ به عنوان یک دفتر کوچک خدمات چاپ با تنها 4 متر مربع فضا آغاز کرد. فضای تولید مجتمع سایما در حال حاضر 23225 متر مربع مساحت دارد. این کمپانی با 450 نفر پرسنل و در آمد سالانه 4 میلیارد روپیه (بیش از 40 میلیون دلار آمریکا) از جایگاه قدرتمندی در منطقه برخوردار است.

 

 

 

 

سایما با بیست ساعت کاری در دو شیفت در هر روز، خدمات جامع چاپ و بسته‌بندی به حوزه‌های غذایی، دخانیات، دارویی و آرایشی-بهداشتی ارائه می‌دهد. همچنین در میان مشتریان این چاپخانه می‌توان به تولیدکنندگان شیرینی و شکلات اشاره کرد.
محمد یوسف معتقد است اعتبار و اعتماد بسیار مهم است. یکی از کارمندان سایما با افتخار و غرور می‌گوید: «از زمان تاسیس سایما تاکنون، حتی یک سفارش هم خارج از محدوده قرارداد و الزامات مشتری تحویل داده نشده است.» محمد یوسف معتقد است که علاوه بر کیفیت بالا و پایدار، قیمت‌های رقابتی و تحویل سریع سفارشات، این اعتبار و اعتماد مهمترین ملاک برای رابطه بلند مدت با مشتریان است. در واقع به نظر او اولین پیش‌نیاز برای حفظ وفاداری مشتری پایبندی به ارسال به موقع سفارشات و مهلت‌های تحویل است.
از لیست مشتریان کمپانی سایما مشخص است که محمد یوسف در کنار حفظ مشتریان موجود به دنبال جذب مشتریان جدید نیز می‌باشد. این لیست شامل برندهای صاحب نامی همچون Philip Morris تولیدکننده سیگار، تولیدکننده چندملیتی غذا و محصولات شوینده Unilever، کمپانی آمریکایی سازنده دارو Abbott و Reckitt Benckiser یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات بهداشتی در دنیا می‌باشد. سایما همچنین جعبه‌های جمع‌شو مقوایی همچون بسته‌های برگر McDonald را نیز تولید می‌کند.
ارائه خدمات به شرکت‌های چندملیتی یعنی برخورداری از استانداردهای بین‌المللی – مهم نیست که ماشین چاپ در کشور سوییس در حال تولید باشد یا در کشور پاکستان؛ در هر دو حال باید از استانداردهای بین‌المللی برای چنین محصولاتی برخوردار باشد. محمد یوسف در این خصوص به ثبات کیفیت اشاره می‌کند: «سابقه همکاری ما با بسیاری از مشتریانمان به سال‌های پیش بازمی‌گردد، بنابراین آنها به ما و کیفیتی که به آنها ارائه می‌دهیم اعتماد دارند.» او همچنین افزود: «ترکیب کیفیت و اعتماد جبران‌کننده تمامی چالش‌ها هستند، به ویژه در شرایط فعلی که رقابت چاپخانه‌ها در پاکستان روز به روز بیشتر می‌شود.» تنها در شهر کراچی 400 تا 500 چاپخانه‌ به دنبال جذب سفارشات هستند. و این آمار در کل کشور پاکستان نزدیک به 1200 مرکز می‌باشد.

 

محتوای بیشتر در این بخش: « تکنولوژی جدید کمپانی تکون آلمان

محمد یوسف به خصوص به همکاری با یک تولیدکننده داخلی سیگار که سال‌ها پیش توانست آن را جذب نماید افتخار می‌کند. در سال 2004 اختصاصا برای این کار یک ماشین شش رنگ Speedmaster CD 102-LYYLX از هایدبرگ خریداری شد. این سرمایه‌گذاری موجب ارتقای جایگاه این چاپخانه‌ها به طور قابل توجه در حوزه بسته‌بندی سیگار در پاکستان شد. از ماشین CD 102 برای بسته‌بندی انواع دیگر دخانیات نیز استفاده می‌شود. این ماشین برای ورنی یووی پیکربندی شده و به گفته محمد یوسف قابلیت چاپ روی هر نوع سطحی را دارد. سایما امروز به طور تقریبی 600 تن مقوا در ماه فقط برای حوزه دخانیات چاپ بسته‌بندی می‌کند.

ماشین اسپیدمستر CD 102 چهارمین ماشین هایدلبرگ خریداری شده توسط محمد یوسف بود. این رابطه نزدیک با گروه هایدلبرگ از سال 1987 با یک ماشین کارکرده دوازده ساله SORK دو ورقی(50 x 70) آغاز شد. محمد یوسف با فاصله نه چندان زیاد از این سرمایه‌گذاری، این ماشین قدیمی را با یک ماشین نو از همین مدل جایگزین کرد و به دنبال آن در سال 2002 یک ماشین پنج رنگ CD 102 با واحد ورنی‌زنی خریداری نمود. محمد یوسف با ذکر اینکه هیچ‌وقت حتی برای یک ثانیه از سرمایه‌گذاری در راهکارهای هایدلبرگ پشیمان نشده می‌گوید: «هایدلبرگ همواره از شهرت و محبوبیت در صنعت چاپ پاکستان برخوردار است و خدمات آن در داخل کشور نیز هم‌سطح با کیفیت ممتاز ماشین‌آلات ارائه می‌شوند.» کمپانی سایما امروز از پنج ماشین چاپ در همه کلاس‌های عملیاتی بهره‌مند است. عمده تجهیزات این کمپانی از گروه هایدلبرگ به عنوان پیشتاز جهانی ماشین‌آلات چاپ افست ورقی تامین شده‌اند. سایما از سال 2011 یک ماشین Speedmaster XL 105 شش رنگ با دو واحد ورنی‌زنی را راه‌اندازی نمود. مدیریت کمپانی سایما در ژولای 2017 تصمیم به جایگزین کردن ماشین CD 102 مجهز به دو واحد ورنی‌زنی با یک ماشین XL 106-6 LYYLX مدل دروپا 2016 نمود که پرچم‌دار تجهیزات مجتمع سایما خواهد شد.

ماشین XL 106 با تجهیز به چاپ UV اولین و منحصربه‌فرد‌ترین مدل ماشین هایدلبرگ از این نوع در کشور پاکستان بوده و موجب جهش کمپانی سایما از سکوی رقابت خواهد شد. محمد یوسف با اشاره به آینده می‌گوید: «در چند سال آینده تمامی تجهیزات چاپ و عملیات تکمیلی ما همگی هایدلبرگ خواهند بود.»
محمد یوسف با پشتیبانی هایدلبرگ داستان موفقیت خود را دنبال می‌کند. هدف بلندپروازانه 5 سال آینده برای مجتمع چاپ و بسته‌بندی سایما افزایش فروش تا 10 میلیارد روپیه (تقریبا 100 میلیون دلار آمریکا) و به عبارتی دو برابر میزان فروش امروز است. طبق گفته‌های آقای تینوالا این هدف به راحتی با ورود به کسب و کار چاپ بسته‌بندی‌های منعطف که در حال ایجاد زیرساخت آن هستند، قابل دستیابی است.

آقای عبدل علیم تینوالا (فرزند آقای محمد یوسف) که در زمان توسعه مجموعه نیز مشغول به فعالیت بوده است، مسئول توسعه کسب و کار کمپانی سایما در حوزه چاپ بسته‌بندی‌های منعطف می‌باشد. وی در حال حاضر مسئولیت‌های سنگینی در کمپانی پدر خود برعهده دارد. این تیم پدر و پسر همراه با مدیریت حرفه‌ای خود چشم‌اندازهای بسیار عالی برای رشد در پیش رو دارند – به ویژه در بازار بسته‌بندی‌های منعطف که بخش عمده‌ای از بازار مواد غذایی را در بر می‌گیرد. نمونه محصولات این حوزه شامل پاکت‌های سوب آماده، بطری‌های پلاستیکی برای نوشیندنی‌های غیرالکلی، ظروف ماست و قویل آلومینیوم برای بسته‌بندی کره می‌باشد. پدر و پسر معتقد هستند که این حوزه از بسته‌بندی با وجود عرضه مواد غذایی به صورت فله‌ای و بدون بسته‌بندی از رشد قابل توجه در کشور پاکستان برخوردار است.

البته محمد یوسف کاملا آگاه است که دستیابی به این هدف تنها با راه‌اندازی تجهیزات تکنولوژیکی و نوین میسر نخواهد شد. او برای دستیابی به این هدف در کنار تکنولوژی نیازمند مواد اولیه مرغوب و نیروی انسانی کارآمد می‌باشد که هر دوی آن در پاکستان به سختی یافت می‌شود. او کاملا آگاه است که نیروی انسانی سایما تا چه اندازه در موفقیت آن نقش دارند و به خوبی یکایک 450 نفر پرسنل خود را می‌شناسد. او تلاش می‌کند تا با رابطه نزدیک با پرسنل خود و همچنین شناخت مشکلات انفرادی آنها در محل کار، نیازهای آنها را برطرف نماید. محمد یوسف همواره اطلاعات و گزارش‌های جامعی از فرآیندهای کاری کمپانی دریافت می‌کند و در صورت لزوم شخصا به تمامی جزییات رسیدگی می‌کند.
محمد یوسف در کمپانی سایما بدون شک توانسته یک «الگوی آموزنده» در پاکستان ایجاد کند. این مجتمع چاپ و بسته‌بندی از شباهت کامل با دیگر کسب و کارهای مشابه در اروپا، آمریکا یا ژاپن چه به لحاظ فرآیندهای داخلی و چه در ظاهر برخوردار است. این کمپانی از جدیدترین تکنولوژی‌های پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ بهره‌مند است. تمامی فضای تولید بسیار تمیز و مرتب است و فضاهای اداری کاملا مدرن طراحی شده‌اند. این نکته‌ها موجب تمایز کمپانی سایما از دیگر چاپخانه‌های پاکستان شده است. بسیاری از چاپخانه‌های پاکستان، کسب وکارهای بسیار کوچک یا کوچکی هستند که کارهای چاپی یک رو را با ماشین‌های یک یا دو رنگ بدون تجهیزات و آپشن‌های افزوده تولید می‌کنند.

بازگشت به بالا چاپ