instagram logo1 375x375 copy

 

Layer 1

 

تهدید بزرگ برای صنعت کالاهای تندمصرف

یک تهدید بزرگ برای صنعت کالاهای تندمصرف FMCG

در سایه این بلای همه گیر

Dark Blue Line

در سایه این بلای همه گیر، ممکن است حتی یک تهدید بزرگتر برای صنعت کالاهای تندمصرف FMCG و همچنین برای لیبل و صنعت بسته‌بندی کمین کرده باشد.


InShadw slider


کاملاً قابل درک و دریافتنی است که کل نژاد بشر با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کند، زیرا اثرات مستقیم و غیرمستقیم آن هر روز در مقابل دیدگان ما قرار می گیرد و همه ما آن را احساس می کنیم. بله، همه گیری خطر بزرگی برای زندگی، اندام و همچنین برای اقتصاد جهانی است و این چیزی نیست که نتوان آن را به حداقل رساند یا کم کرد.پ

اما یک خطر به مراتب بزرگتر، که در حال حاضر در سایه این همه گیری و با استفاده از موضع COVID 19 در حال ریزش است و در پس آن تحت فشار قرار گرفته است، استفاده بی ملاحظه از منابع است. به زبان ساده این به معنای آلودگی محیط زیست در راستای حفاظت از محیط زیست است.

بنابراین مناسب است که برای نشان دادن تهدیدی که با آن روبرو هستیم از گزارش LANCET نقل قول کنیم:

"آلودگی بزرگترین علت زیست محیطی بیماری و مرگ زودرس در جهان است. بیماری های ناشی از آلودگی ، مسئولیت حدودا 9 میلیون مرگ زودرس در سال 2015 را به خود اختصاص داده است - 16٪ از مرگ و میرها در سراسر جهان - سه برابر بیشتر از مرگ و میر ناشی از ایدز ، سل و مالاریا و 15 برابر بیشتر از همه جنگ ها و انواع دیگر خشونت ها. در کشورهایی که به شدت تحت تأثیر قرار گرفته اند، بیماری ناشی از آلودگی بیش از یک مرگ و میر در چهار کشور را به عهده دارد. آلودگی به طور نامتناسب فقیر و آسیب پذیر را می‌کشد. تقریباً 92٪ از مرگ و میرهای ناشی از آلودگی در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط رخ می‌دهد و در کشورهایی در هر سطح درآمد، بیماری ناشی از آلودگی بیشتر در بین اقلیت ها و حاشیه نشینی شیوع دارد. کودکان در معرض خطر ابتلا به بیماری های آلوده کننده هستند و حتی قرار گرفتن در معرض دوز بسیار کم آلاینده ها در زمان آسیب پذیری بیشتر رحم و در اوایل شیرخوارگی می تواند منجر به بیماری، مرگ در دوران کودکی و ناتوانی در تمام طول زندگی آنها شود. "

و اگر کسی بر این باور باشد که زندگی انسان تنها قربانی آلودگی است، بگذارید در نظر بگیریم که چه محصولات و سیستم های ناپایدار سال در پی سال باعث خسارت اقتصادی جهان می‌شوند:

"آلودگی پرهزینه است. بیماری‌های مرتبط با آلودگی باعث از بین رفتن بهره‌وری می‌شود که تولید ناخالص داخلی (GPD) در کشورهای کم درآمد و کشورهای دارای درآمد متوسط را تا 2٪ در سال کاهش می دهد. بیماری مرتبط با آلودگی همچنین منجر به هزینه های مراقبت های بهداشتی می شود که مسئول 1 تا 7٪ هزینه های بهداشتی سالانه در کشورهای با درآمد بالا و تا 7٪ هزینه های بهداشتی در کشورهای دارای درآمد متوسط است که به شدت آلوده شده و به سرعت در حال توسعه هستند. تخمین زده می شود که خسارات رفاهی ناشی از آلودگی 4 - 6 میلیارد دلارآمریکا در سال باشد: 6.2٪ از بازده اقتصادی جهانی. "

یک پایداری صحیح و پویای سیستمی منظم روزانه ضروری است. همه گیری فعلی به طور خاص به ما نشان می دهد که مقابله با تهدیدات جهانی بسیار دشوار است و تولید ناپایدار در کلیه زنجیره های تأمین در طولانی مدت یک تهدید جهانی است. بنابراین، اقدامات پیشگیرانه باید به طور مشترک انجام شود. زیرا واکسنی برای این امر نخواهد بود.

ما یک اشتباه بزرگ مرتکب شده ایم: تصور انتزاعی را از ایده پایداری ایجاد کرده ایم و این انتزاع به ما اجازه نمی دهد تا میزان واقعی تهدید را ببینیم. ما شاهد هستیم که خرس های قطبی زیستگاه خود را گم می کنند، خاک هایی که در حال خشک شدن هستند، کودکانی که در سودان در معرض مرگ هستند، سطح دریا که در نهایت بالا می رود، و سال 2050 هنوز زمان بسیار طولانی برای برخی از مردم تصور می‌شود.

ما پلاستیک های زیادی را می بینیم که در اقیانوس ها شناور هستند و وقتی موجودات دریایی در آن گرفتار می شوند ناراحت یا درگیر می شویم. تعداد بسیار کمی از ما می دانیم که آنها به طور مستقیم و شخصاً توسط آنها تهدید می شوند. ما به خوبی درک نمی کنیم که همه زنجیره های تامین، که به هر حال شکننده هستند، می توانند سریعتر از آنچه که تصور می کردیم، اگر برخی از عوامل از بین بروند ، متلاشی و تخریب شوند. و این یک نگاه بدبینانه یا سیاه نمایی نیست، بلکه واقعیت است و حقیقت هرگز راحت و خوشایند نیست. اما ما باید با این حقیقت روبرو شویم و تحولات را با هم آغاز کنیم. متأسفانه، همه ما به طور انتزاعی آن را خط مشی اقلیمی یا اهداف کاهش دی اکسید کربن CO2 می نامیم. این دیدگاه و درک خطر را تغییر می‌دهد. بیایید یک لکه را یک لکه بنامیم: تهدید هستی از طریق مداخله بیش از حد در اکوسیستم.

پایداری باید بر مبنای علمی انجام شود و اقدامات پوپولیستی باید به اقدامات یکپارچه سیستمی مبدل شود. با این وجود، کل زنجیره تأمین برای انجام این کار فراخوانده شده است. همچنین باید لیبل و صنعت بسته بندی به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند. در یک سری دو قسمتی نشان می دهیم که چگونه می توان پایداری سیستمی را در مد نظر داشت.

در ادامه این گزارش، روند برتر در پایداری را با طرح یک دیدگاه سیستمی و جامع، از منظر مشاوران ارشد این حوزه، بیان خواهیم کرد.

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب این وبسایت متعلق به شرکت ایران روتاتیو می‌باشد و استفاده بدون مجوز از این مطالب تخلف محسوب شده و پیگرد قانونی خواهد داشت